GTM-T53LRT4 window.lintrk('track', { conversion_id: 5189281 });
 
OBNOVITELNÉ ZDROJE
“For decades, we’ve been told that it doesn’t make economic sense to switch to renewable energy. Today, that’s no longer true.”
Barack Obama
 
Proč investovat do obnovitelných zdrojů?
Obnovitelné zdroje jsou v poslední době čím dál tím větším tématem, a to nejenom z důvodu, že klimatická změna se stává stále urgentnějším problémem a je tedy potřeba hledat jiné alternativy k tradičním fosilním zdrojům. Čistá energie se stává zároveň tou nejlevnější.
Analytici banky Goldman Sachs prognózují, že v roce 2021 budou globální investice do obnovitelných zdrojů včetně biopaliv činit čtvrtinu všech prostředků, jež míří do energetiky. Zejména do potřebné infrastruktury by mělo jít jeden až dva biliony dolarů ročně. Od roku 2006 bylo investováno do obnovitelných zdrojů přes 106 billionů dolarů.
V budoucnu to bude vypadat tak, že v rovníkových oblastech s vysokým slunečním svitem a v přímořských oblastech s vysokou větrností budou stát solární respektive větrné elektrárny, které budou ze slané vody vyrábět vodík. Ten se stlačí a bude se rozvážet do oblastí s vysokým osídlením, kde není možné dostatek větrníků a solárů instalovat.
Vodík se pak bude ve velkých palivových článcích měnit na elektřinu a rozvádět do sítě. Bude také pohánět kolosy, jako jsou zaoceánské parníky, nákladní lodě, vlaky a letadla. Časem pravděpodobně sehraje roli i v kamionové a autobusové dálkové dopravě. Energetika bude také dalko více decentralizovaná a velká část obměny zdroje energie proběhne přímo u spotřebitelů a to instalací solárních panelů na vhodné plochy. 
Screenshot 2021-11-25 at 11.12.57.png
‘‘I'd put my money on the sun and solar energy. What a source of power!‘‘
In 1920, Thomas Edison
Hlavní rozdíly mezi solární energií a fosilními palivy
Slunce nepřestane poskytovat sluneční světlo v dohledné době a je dostupné po celém světě. Množství slunečního světla, které dostáváme, se však liší v závislosti na lokalitě, denní době, ročním období a povětrnostních podmínkách. Proto země, kde se vyskutují převážně sluneční paprsky začínají využívat tento dlouhodobý potenciál. Například, jeden z největších zprostřekovatelů fosilního paliva, Saudská Arábie, začala s výstavbou obří solární elektrárny o instalovaném výkonu 2.6 GW.
I kdyby se ropa a plyn dali nějak vyčistit, nebudou tu napořád, a tak je další posouvání této technologie stejně dočasné řešení. Saudská Arábie plánuje navýšit do roku 2023 instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích na 27.3 GW a v roce 2030 tuto hodnotu posunout až na 58.7 GW. Celková stavba solární elektrárny bude stát přibližně 200.000 milionů dolarů.
Screenshot 2021-11-24 at 18.40.23.png
Elektřina z fosilních paliv stojí 5 až 17 centů za kilowatthodinu. Náklady na solární energii se podle National Renewable Energy Laboratory pohybují v průměru mezi 3 centy a 6 centy za kilowatthodinu a stále klesají.
Solární energie
je šetrnější k životnímu prostředí než fosilní paliva. Vyrovnává náklady na elektřinu a chrání před rostoucími cenami energií. Nejlepší ze všeho je, že je nekonečně obnovitelná.
Fosilní paliva
jsou hlavní příčinou znečištění a způsobují téměř nevratné škody na planetě. Také přímo poškozují půdu a vodu, kde jsou těženy. Jejich množství je konečné.
nuclear-solar-energy-landscape.jpeg
Budoucnost větrných elektráren
Větrná energie je jednou z nejrychleji rostoucích, nejvyspělejších a nákladově konkurenceschopných (onshore) technologií obnovitelné energie. Globální instalovaný výkon větrné energie na pevnině by se do roku 2030 zvýšil trojnásobně (na 1 787 GW) a desetinásobně do roku 2050 (na 5 044 GW) ve srovnání s instalacemi v roce 2018 (542 GW).
Větrná energie povede k transformaci globálního energetického sektoru. Jak na pevnině, tak pobřežní větrná energie by vytvářela více než jednu třetinu (35 %) celkových potřeb elektřiny a do roku 2050 by se stala předním výrobním zdrojem.
Mezi všemi možnostmi nízkouhlíkových technologií zrychlené nasazení větrná energie ve spojení s hlubokou elektrifikací by přispěla více než jednou čtvrtinou k celkovému potřebnému snížení emisí (téměř 6,3 Gt CO2) v roce 2050.
Screenshot 2021-11-25 at 11.37.21.png
Názornou ukázkou toho, jak využít maximální potenciál podnebí je zěme Dánsko, která plánuje do roku 2030 postavit dvě obří větrné elektrárny "energy islands". Cena samotného vybudování se vyšplhá až k 34 miliardám dolarů. Výsledek projektu by měl zajistit zelenou energii, pro více jak 3 miliony domácností. Přičemž, také na druhé straně země v Baltském moři je další větrná elektrárna v procesu. Do budoucna by dohromady tyto dva projekty mohly zajistit zelenou energii pro více jak 12 miliónů domácností.
‘‘Renewable energy is a clear winner when it comes to boosting the economy and creating jobs.‘‘
Tom Steyer
Po téměř roční konsolidaci úvodního nárůstu jsme na pokraji dalšího masivního růstu.
Naše předchozí investice
Níže Vám představujeme několik investičních myšlenek, které jsme dokázaly zužitkovat v náš prospěch. Evropské ETF - určené pro retail a kvalifikované investory. Více můžete najít na referencích.
123,89 %
unnamed.png
197,66 %
unnamed-2.png
INRG

INRG je ETF udržitelné energetiky – vodíku, větru a slunce. Podíl obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu celosvětově neustále roste, až dosáhne drtivé většiny. Výhodou u ETF je, že slabé firmy jsou v něm utlumovány a naopak váha lídrů se v celkovém složení v čase zvedá.

Fond v sobě obsahuje leadery ve výše uvedených odvětvích. Výhodou je velmi nízké management fee 0,65 % (vs. bankovní fondy 1,2–2,5 %). Akcie fondu jsou obchodovány na burze v Miláně za EUR, nebo v Londýně za USD, jsou tedy 100% likvidní. Zde je 10 hlavních zástupců fondu:

Screenshot 2021-11-25 at 13.55.03.png

Jak napovídá technická analýza, akcie tohoto fondu mají za sebou "century base", tedy po pohybu o více než 100 % nahoru, pokud cena vykonsoliduje v základně a udrží si většinu zisků, je vysoce pravděpodobné, že brzy přijde další pohyb o 100 %, Naše predikce je taková, že INRG vyroste na hodnotu 130 EUR do roku 2035.

image005.png