GTM-T53LRT4 window.lintrk('track', { conversion_id: 5189281 });
 
EXCHANGE
TRADED FUNDS
 

Základní informace

Co je to ETF

Pro koho jsou určené

Exchange Traded Funds

ETF jsou často označován jako investiční nástroj pro 21. století. Jedná se o moderní formu podílových fondů - portfolio cenných papírů, které se obchoduje na burze, stejně jako akcie. Umožňuje širokou diverzifikaci a díky likviditě i efektivně řídit riziko. Díky nízkým nákladům dává smysl téměř pro každého investora.

Investor dostává od ETF vysokou flexibilitu a diverzifikaci, díky tomu umožňují, aby je obchodoval úplně každý - od úspěšného a zkušeného investora, až po začínajícího investora s menším kapitálem a základními znalostmi.

Jaký je rozdíl

mezi ETF a podílovými fondy?

ETF

  • nižší poplatky

  • vyšší likvidita

  • velmi transparentní 

  • vysoká flexibilita a diverzifikace

  • rychlejší a snazší přístup

  • nižší riziko díky možnosti efektivního spravování

  • možnost časovat vstup jako u akcií

Hlavn rozdíl

PODÍLOVÉ FONDY

Podílové fondy je možné koupit nebo prodat pouze jednou denně či týdně. Poplatky se přitom pohybují v řádech procent a to jak za vstupy, tak následnou ‚‚správu‘‘. V neposlední řadě je zde daleko menší možnost vybírat z různých strategií a přístup.

Srovnávací studie jasně prokazují, že většina podílových fondů v delším časovém horizontu zaostává za zhodnocením svého benchmarkového indexu.

Ve srovnávání své úspěšnosti nehrají fondy se svými investory čistou hru. Akciový index totiž odráží pouze růst hodnoty akcií zahrnutých v daném indexu, nikoliv dividendy, které plynou držitelům akcií. Oproti tomu ETF pravidelně redistribuují dividendy z akcií v indexu svým investorům (po drobné srážce na úhradu nákladů a na svou činnost). 

Jinými slovy, ETF dlouhodobě přinesou svým investorům  vyšší zhodnocení  a stojí je přitom na poplatcích mnohem méně než běžné podílové fondy, jejichž struktura poplatků je mnohdy rozvětvená a neprůhledná.

Na první pohled nepodstatný rozdíl bude za několik let​ znamenat obrovskou změnu na výsledku.

Druhy ETF

Indexové ETF

Indexové ETF obsahují takové složení, aby jejich vývoj kopíroval cenový vývoj akciového trhu. 

šipka
šipka
šipk

Sektorové ETF

Tento typ ETF je nazýván portfoliem cenných papírů, které reprezentuje nejvýznamnější firmy z vybraného tržního sektoru. Typicky jde například o sektory energických, finančních, biotechnických či lékařských ETF.

Komoditní ETF

šipka

Jak už název napovídá, tyto fondy opisují cenu určité komodity. V případě těchto ETF nekupujete akcie nebo samotnou komoditu, ale termínové kontrakty.

šipka

Pákové ETF

Pákové ETF jsou výjimečným druhem tohoto instrumentu, které reflektují vývoj akciových indexů či burzovních sektorů se zvýšenou citlivostí. To znamená, že jakýkoliv pohyb aktiva bude mnohonásobně výraznější, což samozřejmě potenciálně vede k vyšším ziskům, ale i k větším ztrátám.

Dluhopisové ETF

Jsou investiční fondy, které se investují výhradně do dluhopisů. Nákupem dluhopisového fondu do svého portfolia můžete rozložit své investice podle měnové oblasti, splatnosti a stále zůstat flexibilní. Výběr je poměrně velký a navíc na trh můžete vstoupit i z něj vystoupit kdykoliv chcete.

černé pozadí
Crystal-Kim.jpg

Crystal Kim

“No invention has been more disruptive to the asset-management industry in the last quarter-century than the exchange-traded fund.” 

uvozovka
Jack Bogle

Jack Bogle

“ETFs are simply vehicles to access markets. These vehicles are driven by humans. Humans, not ETFs, drive markets.”

uvozovka
vito2.png

Vito Racanelli

“Think of ETFs as the market’s version of a wolf pack picking off and weeding out the slower and weaker active fund managers in the herd, those with consistently poor returns and high fees.” 

uvozovka
ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Proč nakoupit ETF právě v Imperium Finance?

Máme velmi dobrý odhad na průlomové sektory, jako jsou obnovitelné zdroje, genetika, technologie a mnoho dalších. Také máme zkušenosti s obchodováním na burze se všemi druhy aktiv – akcie, dluhopisy, ETF a komodity. Daří se nám časovat vstupy a výstupy obchodů, díky tomu efektivně řídit riziko a dosahovat nadstandardních výnosů.

Pokud nakoupím ETF v Imperium Finance, bude mě někdo informovat o mé investici a novinkách na trhu?

Jistě! Pokud se nerozhodnete být typem pasivního investora, který chce pouze nakoupit a držet investici po dobu třiceti let na stejném místě, samozřejmě Vás budeme průběžně informovat o možných příležitostech i rizicích.

Jak rychle se dostanu ke svým penězům?

Od telefonického zadání budou Vaše peníze v pohybu a do tří dnů na Vašem účtu.

Jsou ETF pod větším rizikem než podílové fondy? 

Nikoliv. Totožně zaměřený podílový fond je stejně rizikový jako zaměřené ETF.