GTM-T53LRT4 window.lintrk('track', { conversion_id: 5189281 });
top of page
Talen energy

Talen Energy

Vyhodnocení investice

Níže uvedené obrázky ukazují reálné obchody některých našich klientů nebo stavy majetkových účtů některých našich klientů, přičemž společnost IMPERIUM FINANCE s.r.o. nezaručuje, že stejné nebo vyšší zhodnocení bude výsledkem obchodování každého investora. Investování je vždy spojené s riziky, se kterými by se měl investor nejprve seznámit, a to např. prostřednictvím dokumentu „Investiční služby, investiční nástroje a rizika s nimi související“, který je k dispozici zde. Dále upozorňujeme na to, že níže uvedená zhodnocení jsou založena na hrubé výkonnosti. Pro získání čistého výnosu je potřeba zohlednit vliv veškerých nákladů spojených s investováním, viz např. vzorová kalkulace nákladů obchodu, která je k dispozici zde. Čistý výnos investice může být také ovlivněn daňovým režimem, který závisí na individuálních poměrech každého investora a v budoucnosti se může změnit. Pokud je níže uvedený investiční nástroj denominovaný v cizí měně, tak se také prezentované zhodnocení vztahuje k této měně a výnos investice v měně investora může být ovlivněn kolísáním měnového kurzu.
image-98.png

+ 17 % + kupóny

Snímek obrazovky 2022-09-07 v 9.12.06.png

Kupóny

Snímek obrazovky 2022-09-07 v 9.10.58.png

7980 USD

Talen Energy

The company operates a diversified portfolio of 19 power plants in 6 US states.

Complete information

Issuer
PPL Corporation
The name of the issue
PPL Corporation, 6% 15Dec2036
Currency
US dollar $
Emission volume
300,000,000 USD

The face value of the bond

$1000 

Indicative market price

$615 USD

Discount

$385 USD
Coupon from face value
6% p.a
Coupon payout frequency

Due date

semi-annual salary
15/12/2036

 100% liquidity

Yes
Minimum volume
$100,000

Yield to Maturity 

11.86% pa - before taking into account all costs

Preferred scenario

79.47% pa - before taking into account all costs
Rating
B- (Fitch)
Hierarchy of debt
Senior uninsured
You can find the prospectus for the bonds here:
6.00% Senior Notes due 2036 - Prospectus

Important information

The market has only now begun to realize that the company is relatively good at transforming its coal assets ( 30% of production ) into cleaner sources. In addition, nuclear energy has started to be considered as a clean source in the future, which helps a lot.

The market is thus discounting the bond with the fact that considering the need for electricity production for a very long time to come, we prefer the bond due in 2036, which trades at $560 against the face value of $ 1000. 

As soon as the market recognizes the successful transformation of the company, there is the potential for a really big return ( +70% ) with the absence of abnormal risk (rating B).

Talen energy

It should be noted that the rates have fallen to zero. For such a long bond, a drop in rates from 2.25% to zero affects the price by 26-35% of the nominal value.

That is if the market "calms down" to pre-covid values, the bond will cost $850-950. 

Bond summary

Considering that little can be imagined more stable than the generation and delivery of electricity in the US, we see this opportunity as very attractive . The company will manage to switch 30% of its production to natural gas, which is plentiful and cheap in the US. The company set out correctly on the path of renewable resources. The company's assets are greater than its liabilities. 

The company generates an average of $5 billion in revenue annually with $1 billion in EBITDA.

Total liabilities are 8 billion USD and total assets of $12.5 billion .

bottom of page