GTM-T53LRT4 window.lintrk('track', { conversion_id: 5189281 });
 
REVOLUCE V ENERGETICE
“For decades, we’ve been told that it doesn’t make economic sense to switch to renewable energy. Today, that’s no longer true.”
–  Barack Obama
Jak napovídala technická analýza, akcie tohoto fondu mají za sebou "century base", tedy po pohybu o více než 100 % nahoru, pokud cena vykonsoliduje v základně a udrží si většinu zisků, je vysoce pravděpodobné, že brzy přijde další pohyb o 100 %. 
Proč investovat právě do tohoto sektoru?

Chris W. Mayers ve své knize "100 BAGGERS: Stocks That Return 100-to-1 and How To Find Them" píše, že pokud chcete vysoce zhodnotit svůj kapitál, je potřeba investovat do nových inovativních odvětví, chcete-li disruptorů, kteří mění status quo a v příštích letech je čeká velmi silný růst hospodaření (25–40 % y/y).

Najít akcii, která doručí 100násobek investice, je poměrně náročné, a když už jí najdete, nesmíte jí po cestě prodat. Řekněme, že sektorové ETF nedosáhne 100násobku v příštích 5–10 letech. Ale je velmi reálné dosáhnout na 5–10násobek, tedy stále by se jednalo o vynikající investici. Je zde také nižší riziko, že se trefíte vedle, protože můžete vybrat ty "nejhorší firmy" ze sektoru, které doručí nejnižší zhodnocení. ETF tak nabízí solidní diverzifikaci – dobře odhadnout růst sektoru jako celku není tak těžké a riskantní, jako vybrat výjimečnou firmu.

Umět podržet takovou investici je další esencí úspěchu, jelikož se pak zapojuje (podle Alberta Einsteina) 8. div světa a to složené úročení. Tzn. pokud se investice již o 100 % zvedla, pro další zdvojnásobení původní investice stačí růst o 50 %, a pak už jen o 33 % a pak jen o 25 %. Po několika letech je růst o 20 % roven velikosti Vaší původní investice.

Takovým sektorem byly v minulosti zcela jistě mikročipy, softwarové firmy a i lithium-bateriové ETF naplňuje svůj předpoklad. I když chvíli trvalo, než to trhu došlo.

Doporučujeme přečíst si report IEA (Mezinárodní agentura pro energii) s výhledem pro rok 2022:
  • v roce 2020 vzrostla instalace nových zdrojů o 45 % na globální výkon 280 GW a toto tempo je podle IEA novým normálem

  • nová instalace solárních kolektorů prolomí v roce 2022 rekord a přidá o 50 % více výkonu než v předpandemickém roce 2019, obdobným tempem se počítá, že bude růst i instalovaný výkon z větrných elektráren

  • v Číně bylo instalováno 50 % veškeré globální kapacity obnovitelných zdrojů, stejně tak Indie počítá s rekordním růstem instalace obnovitelných zdrojů – chtěl bych tak vyvrátit dezinformace, že EU jede clean energy a všude jinde na to kašlou, je to nesmysl

Screenshot 2022-02-25 at 11.39.30.png
Screenshot 2022-02-25 at 11.40.46.png
Screenshot 2022-02-25 at 11.41.40.png

Pokud tedy investuji do vysoce volatilních aktiv, jako jsou akcie nebo akciové fondy, měl bych cílit na skutečně vyšší zhodnocení, než je 5–8 %. Jelikož, jak bylo vidět v covidu, i "defenzivní" tituly padaly o desítky procent. Stejně jako ty "rizikové", růstové tituly.

Níže obrázek na zamyšlení, zejména pokud Vám přijde, že ETF je již vysoko. Není, opravdu není.

Screenshot 2022-02-25 at 11.10.22.png

Mikročipy zvládly za 10 let 12násobek při nákupce 40 USD za akcii ETFka (nejnižší cena 28 USD). Aktuálně je pohyb o každých 9 % nahoru zdvojnásobení původní investice.

Screenshot 2022-02-25 at 11.15.11.png
Projekty z celého světa - trend započal

Pro možnost porovnání velikosti projektů - výkon Temelína je 2x 1GW - Dukovany jsou 4x 510 MW  (obojí tedy dohromady 2 GW)

 

World’s Largest Green Hydrogen Project Unveiled in Saudi Arabia

4GW

https://www.greentechmedia.com/articles/read/us-firm-unveils-worlds-largest-green-hydrogen-project

 

New 6GW green hydrogen project in Australia eyes ammonia export to Japan and Korea

3GW solar 3 GW wind

https://www.rechargenews.com/energy-transition/new-6gw-green-hydrogen-project-in-australia-eyes-ammonia-export-to-japan-and-korea/2-1-1101390

 

Construction of largest wind farm in southern hemisphere to begin in 2022

2GW

https://balkangreenenergynews.com/construction-of-largest-wind-farm-in-southern-hemisphere-to-begin-in-2022/

INRG
iShares Global Clean Energy UCITS ETF

INRG/CTEC je ETF udržitelné energetiky – vodíku, větru a slunce. Podíl obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu celosvětově neustále roste, až dosáhne drtivé většiny.

Výhodou u ETF je, že slabé firmy jsou v něm utlumovány a naopak váha lídrů se v celkovém složení v čase zvedá.

Fundamentální body

Čistá energie se stává zároveň tou nejlevnější, pokud se rozhodujete o výstavbě nových zdrojů, dotace jsou zejména na urychlení odstavení a nahrazení nejšpinavějších zdrojů.

Pařížská dohoda

Udržení nárůstu globální průměrné teploty výrazně pod hranicí 2°C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, v minulých letech směřovalo k 2,7°C až 3,5°C (195 signatářů včetně Číny i USA).
 

Tento přirozeně probíhající trend akcelerují ještě pobídky států, které se snaží urychlit přesun k čisté energii, jelikož se jedná o celospolečenský zájem.
 
V budoucnu to bude vypadat tak, že v rovníkových oblastech s vysokým slunečním svitem a v přímořských oblastech s vysokou větrností budou stát solární respektive větrné elektrárny, které budou ze slané vody vyrábět vodík. Viz 
https://oenergetice.cz/elektrarny-svet/saudska-arabie-ma-planu-postavit-solarni-elektrarnu-vykonu-26-gw
 
Ten se stlačí a bude se rozvážet do oblastí s vysokým osídlením, kde není možné dostatek větrníků a solárů instalovat. Viz 
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecko-odhalilo-plan-se-chce-stat-celosvetovou-jednickou-trhu-vodikem
 
Vodík se pak bude ve velkých palivových článcích měnit na elektřinu a rozvádět do sítě.
 
Bude také pohánět kolosy, jako jsou zaoceánské parníky, nákladní lodě, vlaky a letadla.
Časem pravděpodobně sehraje roli i v kamionové a autobusové dálkové dopravě.

  • fond v sobě obsahuje leadery ve výše uvedených odvětvích

  • výhodou je velmi nízké management fee 0,65 % (vs. bankovní fondy 1,2–2,5 %)

  • akcie fondu jsou obchodovány na burze v Miláně za EUR, nebo v Londýně za USD, jsou tedy 100% likvidní

 

S ohledem na to, že v příštích 20 letech nás čeká masivní rozvoj tohoto odvětví a začalo se prakticky "včera", vnímáme jako inteligentní rozhodnutí akcie tohoto fondu nakoupit a dále akumulovat.
 
Zároveň je třeba si hlídat případné technologické průlomové objevy, které by změnily pravidla hry v neprospěch této myšlenky. Zatím však nic takového na obzoru není. Naopak, s ohledem na to, že se na zlepšení těchto technologií neustále pracuje, jsou tyto stále více a více kompetitivní.

O fondu